Nie si spokojný s tým, ako sa Tvoj život odvíja v zaužívanej rutine? Priebeh jednotlivých dní sa viac menej opakuje. Cesta do práce, osem hodín strávených v práci, cesta domov, nákup, povinnosti v rodine….a už je zase večer, treba ísť spať. Položíš si otázku, je to všetko, čo môžem od života očakávať? Kde sa stratila ta túžba objavovať nové a nepoznané, ktorú si mal ešte ako tínedžer a vysokoškolák?
Možno sa stratila niekde v prvých rokoch po nástupe do prvého zamestnania. Prišli nesplnené sny, prvé vážnejšie problémy atď. A je tu tridsiatka, štyridsiatka a začínaš sa pýtať samého seba, či to už náhodou nie je tá kríza stredného veku….A na um Ti možno prichádza myšlienka, že by bolo dobré niečo zmeniť.

Áno, máš pravdu. Ponúkam Ti niekoľko nápadov, ktoré pomohli mne:

Rozvíjaj svoje silné stránky

Urob si zoznam troch, štyroch silných stránok, v ktorých si dobrá. Napríklad jednou z mojich silných stránok je, že viem ľudí povzbudiť a pozitívne motivovať. Nájdi si tiché miesto, zober si zápisník a uvažuj 10-15minút, ako konkrétnu silnú stránku rozvinieš. Tento postup opakuj toľko dní, kým nebudeš mať konkrétny nápad. Pri hľadaní nápadu sa nalaď do pozitívneho očakávania – ver, že nápad dostaneš. Ja som týmto spôsobom dostala nápad založiť túto webstránku.

Nájdi a vytvor si svoju podpornú skupinu

Môže to byť spoločenstvo na fare, neformálne stretnutia so znanými a kamarátmi, kde sa budete vzájomne zdieľať, modliť a rozoberať nápady a myšlienky. Pozor, odporúčam obmedziť vzájomné sťažovanie sa, bedákanie nad „nespravodlivosťou a krivdami“ života. Nie je to jednoduché, ale výsledok stojí za to. Nedávno sa zúčastnil akcie Let´s talk about v Žiline,ktorá ma veľmi inšpirovala.  V ten deň, ako naschvál, som neskoro končila v práci, takže som nemala veľkú chuť sa na akciu vybrať, hľadať parkovacie miesto na poslednú chvíľu. Neoľutovala som. Debata s Robertom Vlachom pod moderátorskou taktovkou Michala Poppeho bola nesmierne inšpirujúca.

Nájdi si čas na zaujímavé čítanie, pardón počúvanie

Nie, nemám na mysli márne vysedávanie v kaviarni a pri počítači. Firma Amazon ponúka na predaj audioknihy na stránke Audible.com. Ak Ti nerobí problém angličtina, ponúka sa Ti k dispozícii široká paleta kníh. Že nemáš čas? To nie je pravda. Nahovorenie jednej knihy sa časovo vojde do dvoch až siedmich hodín. Môžeš využiť čas pri umývaní riadu, podlahy, žehlení a okopávaní záhradky a podobne. Nezabudni na poznámkový blok – hneď zapísať prichádzajúcu myšlienku.

Na maximum obmedz pozeranie televízie

Televíziu pozerám pol hodiny denne, i keď neviem, či sa dá prepísanie kanálov takto nazývať. „Odstavenie“ televízie z môjho denného rozvrhu bola poriadna výzva. Jej splnenie mi trvalo rok. Bol to boj so súperom ťažkej váhy. Mnohokrát som prehrala bitku, ale nevyhrala vojnu. Avšak chuť ťažko vybojovaného víťazstva chutí skvele. Získala som niekoľko hodín týždenne, ktoré môžem využiť na čítanie, premýšľanie, modlitbu, stretnutia s ľuďmi a na aktívny pohyb.

Zasievaj dobré semienka vo viacerých oblastiach života

„Čo človek zaseje, to bude aj žať“, je biblická múdrosť, ktorú nájdeme v Liste Galaťanom 6,7-8. Keď nezaseješ nič, nič nezožneš. Keď zaseješ pozitívne veci, zaseješ pozitívne a podobne, keď zaseješ negatívne veci, tak ich aj zožneš. Ako môj život bude vyzerať o rok, dva, je výsledkom toho, čo dnes dobrého dnes zasejem do svojho života. Si pripravená zasievať do vzťahov, nových projektov, do svojho zdravia?

Pred tromi rokmi som sa rozhodla, že zmením prácu. Dôvodom bolo, že podmienky vo vysokom školstve sa zhoršili, už som nemala kam rásť, ani odborne, ani finančne. Pri nástupe do novej práce v oblasti priemyslu som nehľadela na platové podmienky, ale na to, že sa chcem niečo naučiť a byť prínosom. Dnes, po troch rokoch, počas ktorých som robila maximum, cítim, že prichádza čas otočiť stranu. Zasievala som tri roky a nastáva čas žatvy, ktorý už bude v inej firme.