Rada investujem do vecí, do aktivít, do rozvoja zručností, ktoré mi v budúcnosti môžu priniesť určitý efekt. Výsledkom tohto postoja je, že som schopná vykonávať viacero povolaní. Môžem prekladať, tlmočiť anglický a francúzsky jazyk, môžem vyučovať, lektorovať. Nedávno som si urobila aj kurz coachingu, takže aj túto činnosť by som vedela začať robiť minimálne na dobrovoľníckej báze, aby som získala cenné praktické skúsenosti.

Zmysel má teda čas a prostriedky nie konzumovať, ale investovať. Konzumácia prinesie krátkodobé uspokojenie, avšak investícia vytvára nové výstupy, otvára dvere novým príležitostiam, rozširuje obzory a kontakty. Investíciou sa človek stáva bohatší a to nielen finančne.

Treba však zabúdať a ani podceňovať investíciu do osobných vzťahov. Máme totiž tendenciu ich považovať za niečo bežné, čo z našej strany nevyžaduje žiadny vklad. To je omyl. Všimla som si, že keď do mojich osobných vzťahov vedome investujem čas, pozornosť, dochádza k ich prehlbovaniu a rozvoju. Človek tak žije plnohodnotnejší život v porovnaní s tým, že občas niekomu zavolám, keď niečo potrebujem alebo keď sa potrebujem z času na čas porozprávať.

Ako si na Tom ty? Keby si zajtra odišiel z práce, mal by si kamarátov, príbuzných, ktorých by si mohol navštíviť? Ktorí by Ti pomohli hľadať novú prácu alebo s ktorými by si mohol začať podnikať? Kto by Ťa navštívil, keby si zostal ležať chorý v nemocnici?

Dám Ti tipy: skús začať robiť nejakú dobrovoľnícku činnosť spolu s inými ľuďmi. Založ občianske združenie, zapoj sa do turistického klubu atď.

Toto všetko sú investície do vzťahov. Čas strávený pri televízii je konzumácia, nie investícia….