Doba, kedy človek celý život pracoval v jednej alebo maximálne v dvoch firmách, je podľa všetkého nenávratne preč. Čím to je? Môže za to vysoké tempo inovácií – firmy inovujú svoje produkty v čase, získavajú nové trhy, delokalizujú svoje výrobné závody so lokalít s nižšími nákladmi a podobne. Aby sme sa po dvoch, troch rokoch vyhli nepríjemnému vyhoreniu, ponúkam nasledujúce tipy, ktoré mám osobne odskúšané:

Kde sa vidíš o päť rokov?

Nepríjemná otázka, ale má v sebe veľký potenciál. Prvýkrát som si ju prečítala vo formulári na žiadosť o štipendium na študijný pobyt vo Francúzsku asi v roku 2000. Zapotila som sa, kým som vyplnila pár viet. Keď splníš ciele, ktoré od Teba firma požaduje, naučíš sa všetky zručnosti, budeš produktívnym členom tímu, prosto budeš svoju prácu zvládať dobre, tak kde sa vidíš na danom oddelení o päť rokov? Ak si vieš odpovedať konštruktívne, je to super, budeš motivovaný. Ale je odpoveď taká, že sa o päť rokov v danej firme, na danom oddelení nevidíš a že by si chcel(a) robiť niečo iné inde, je potrebné si už teraz povedať: dám tomuto miesto všetko, splním ciele, budem sa snažiť, ale ďalej sa budem ubrať do firmy X na pozíciu Y. Kariéra sa nedeje náhodne, kariéru je potrebné strategicky plánovať. Či už vo vnútri firmy, kde pracuješ teraz, alebo vo firme kde budeš pracovať potom.

Šéf má svoje slabé stránky, čo s nimi?

Niekde som čítala, že ľudia nepracujú pre firmy, ale pracujú pre ľudí – pre kolegov, zákazníkov, dodávateľov a pre šéfov. Mala som jedného výborného šéfa: vedel ma pochváliť, povzbudiť, pomôcť. Výsledok bol, že aj negatívnu kritiku som od neho vedela prijať s ľahkosťou, nadhľadom a že som sa naozaj chcela v danej oblasti zlepšiť. Avšak boli aj slabší šéfovia – kritickí, nevýrazní, bez vízie, pesimisti a podobne. S nimi sa mi pracovalo horšie. Čo s tým? Nezačni hrať jeho hru. Nedaj sa stiahnuť dolu. Na jeho negatívne konanie reaguj presne opačne, ako by sa dalo očakávať. Vysvetlím. Odrádza Ťa? Spochyňuje Ťa? Nepomáha Ti? Nájdi si svoju podpornú skupinu mimo firmy. Ľudí, ktorí Ťa povzbudia a ukážu Ti, čo by si mohol robiť. A potom to rob. Uvidíš, že negatívne správanie šéfa „prerastieš“ svojím pozitívnym prístupom. Súčasne hľadaj svojho nového šéfa, človeka, pre ktorého by si chcel pracovať. Svojím pozitívnym prístupom budeš na pozitívnu zmenu pripravený, keď Ti na dvere zaklope príležitosť.

Sleduj trendy odvetvia, v ktorom pracuješ a buď na ne pripravený

Moja práca je rozvoj dodávateľov v strojárskom priemysle. Rozvoj elektromobility ukazuje, že v budúcnosti do hry vstúpi viac elektrokomponentov. Čo to pre mňa znamená? Urobiť si v tejto oblasti doplnkové vzdelanie – najlepšie on-line kurz, aby som bola pripravená. Podobne aj ty, naštuduj si trendy svojho odvetvia a vhodne sa na ne priprav.

Rozvíjaj sa v novej oblasti, ktorá Ťa baví

Okrem práce určite existuje oblasť, ktorá Ťa zaujíma. Vyčleň si voľný čas a začni ju rozvíjať ako koníček s víziou, že neskôr sa jej môžeš profesionálne venovať. Na začiatku to znie ako utópia, ale postupne sa Ti budú otvárať možnosti. Zistila som, že ma mám veľa myšlienok a že ma baví písanie. Preto píšem tento príspevok. Neskôr napíšem knihu. Netreba opovrhovať skromnými začiatkami.